[Jakiś czas temu opublikowałem ten artykuł na blogu jednego z naszych sklepów – fasja.com. Dlaczego tam? Bo nie miałem swojego bloga osobistego o tego typu tematyce. A teraz mam krzyworaczka.pl, dlatego stopniowo przeniosę moje artykuły z Fasji tutaj.]
Trening siłowy ma mnóstwo zalet. Być może ten artykuł – podesłany Twojemu znajomemu – zachęci go do rozpoczęcia treningów. Celowo napisałem „trening siłowy” a nie np. „trenować na siłowni” lub „trenować z ciężarami”, ponieważ nie są to tożsame zwroty. Dlaczego? Trening siłowy nazywany jest niekiedy anaerobowym, beztlenowym lub oporowym. Podczas treningu siłowego energia do pracy Twoich mięśni pobierana jest z najszybciej dostępnych dla organizmu źródeł, czyli cukrów prostych (jak glukoza czy fruktoza) a następnie z glikogenu (gromadzonego głównie w mięśniach). Ćwiczenia siłowe budują siłę i masę mięśniową.
Nie musisz trenować na siłowni, by trenować siłowo – wystarczy kilka prostych akcesoriów i trening możesz odbywać w domu. Ba, nie musisz mieć nawet żadnego sprzętu do dyspozycji, by wykonać pompki, przysiady, spięcia brzucha i wiele innych ćwiczeń. Nie zmienia to faktu, że warto wykonywać trening siłowy na siłowni (nawet domowej). Musisz także zdobyć odpowiednią wiedzę, a także poćwiczyć na początku pod okiem instruktora, by nabrać dobrych nawyków treningowych i wykonywać prawidłowo ćwiczenia. Ale to tematy na inne artykuły. Dziś zajmijmy się tytułowymi 20 powodami, dlaczego warto trenować siłowo. Zaczynajmy!
#1 Będziesz lepiej wyglądać
Z tego powodu najpewniej większość z nas zaczyna treningi. Chcemy lepiej wyglądać, być atrakcyjni, lepiej czuć się we własnej skórze. Wspaniała sylwetka stoi w zasadzie przed każdym z nas otworem, jeśli ruszymy tyłek i spełnimy 3 warunki:
- będziemy odpowiednio jeść;
- trenować aerobowo (np. biegać, jeździć na rowerze, czy pływać)
- oraz trenować siłowo.
Aeroby pomogą spalić tłuszcz, trening siłowy zbuduje i ukształtuje mięśnie a dieta pozwoli zarówno podtrzymywać i budować mięśnie, jak i utrzymywać niską zawartość tkanki tłuszczowej. Brzmi ciężko w realizacji, ale nie przejmuj się. Zacznij małymi kroczkami, a dojdziesz do wielkich rzeczy.
#2 Będziesz mieć więcej siły i energii
Jeśli myślisz, że po treningu będziesz mieć wszystkiego dość i będziesz padać na twarz, to jesteś w błędzie. Jasne, że po ciężkich przysiadach można mieć kłopoty z wyjściem po schodach (mój kuzyn mawia, że wchodzi się wtedy „po poręczy”…). Jednak trening siłowy powoduje, że z czasem masz coraz więcej energii, więcej Ci się chce, po schodach wbiegasz a nie wchodzisz. Masz ochotę spacerować, bawić się z własnymi dzieciakami. A jak trzeba w domu mebel przestawić, to rwiesz się do tego.
#3 Spalisz więcej tłuszczu i kalorii
Czy wiesz, że każdy kolejny kilogram umięśnienia na Twoim szkielecie to kolejne spalane kalorie? Dzień w dzień. Czy można wymarzyć sobie coś lepszego? Nie dość, że spalasz kalorie podczas treningu, nie dość, że przez pewien czas po treningu masz przyspieszony metabolizm (czyli znowu: spalasz więcej kalorii), to jeszcze Twoje nowo zbudowane mięśnie spalają kolejne kalorie. Efekt? Łatwiej utrzymasz szczupłą i wysportowaną sylwetkę – na lata.
#4 Polepszysz swoje wyniki w innych dziedzinach sportu
Ten punkt dotyczy generalnie sportowców, choć przecież niemal każdy z nas choć okazjonalnie i rekreacyjnie uprawia jakiś sport. Sprawniejsze mięśnie i całe ciało oznacza lepsze osiągnięcia w wielu dziedzinach sportu: od pływania, po wspinaczkę. Docenisz to w wielu sytuacjach. Ja osobiście biegam (średnie i długie dystanse, nie sprint) i jeżdżę na rowerze – możesz mi wierzyć: i w tych dyscyplinach (choć typowo wytrzymałościowych) trening siłowy pomaga, i to znacznie.
#5 Zmniejszysz szanse na kontuzje na co dzień
Przypomniało mi się, jak pewnego razu przyszła Klientka do naszego sklepu i zupełnie przy okazji opowiedziała mi historię swojego męża, który spadając z łóżka w nocy niemal stał się inwalidą. Choć ciężko w to uwierzyć, ale spadając dosłownie z 50 centymetrów na dywan doznał rozległych złamań i częściowego paraliżu. Jasne, że przypadki chodzą po ludziach i pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, a tym samym uniknąć. Mając jednak umięśnione, sprawne i silne ciało, najpewniej unikniemy w życiu wielu kontuzji. Szczególnie ważny jest silny korpus, czyli mięśnie dolnego odcinka pleców (prostowniki grzbietu) oraz brzucha. Trening siłowy jest tutaj błogosławieństwem (choć np. Pilates także).
#6 Zwiększysz szanse na przeżycie w razie wypadku
Jeździmy samochodami – czasem jako kierowcy, czasem jako pasażerowie. Ale nie tylko autami: także pociągami, czy nawet rowerami. Choć staramy się być ostrożni, to czasami nie da się uniknąć wypadku (często przecież nie z naszej winy). Podczas wypadku złamaniom ulegają kości, ale cierpią często narządy wewnętrzne. Co może pomóc je chronić? Zgadłeś: mięśnie. Na zdjęciu powyżej widzisz samochód zawodowego kulturysty po wypadku. Flex Wheeler – bo o nim mowa – miał wypadek samochodowy przy dużej prędkości. Lekarze nie mieli wątpliwości: uratowały go mięśnie – bez nich byłby kaleką, lub nawet by zginął.
#7 Zwiększysz wytrzymałość kości i wiązadeł, grubość chrząstek i gęstość unaczynienia mięśni
Wielu osobom trening siłowy kojarzy się jedynie z… wielkimi mięśniami. Dlaczego? Bo mięśnie widać na zewnątrz. Stąd większość z nas nie dostrzega i nie wie, że mnóstwo korzyści pojawia się tam, gdzie z zewnątrz tego nie widać. Szukasz lekarstwa na osteoporozę? Nie szukaj dalej, tylko zacznij trenować oporowo. Jest mnóstwo autentycznych przypadków i dowodów na to, że trening potrafi zdziałać medyczne cuda.
#8 Wspomożesz rehabilitację w przypadku kontuzji mięśniowych i stawowych
Jedna rada: jeśli masz kontuzje lub inne problemy zdrowotne, zawsze konsultuj się ze specjalistami. Nie działaj wyłącznie na własną rękę. Wiedza znaleziona w Internecie może pomóc i poszerzyć Twoje horyzonty, ale nie zastąpi porady specjalisty. Jeśli jednak lekarz odradza Ci trening siłowy, dla pewności skonsultuj się przynajmniej z jeszcze jednym, by mieć pewność, że nie trafiłeś na gościa, który nie ma pojęcia o zbawiennym wpływie treningu na poprawę zdrowia i wychodzenia z kontuzji.
#9 Zniwelujesz wady postawy
Asymetria łopatek? Skolioza? Słabsza lewa ręka? Trening siłowy wzmocni całe ciało i pomoże zniwelować lub nawet całkiem wyeliminować wady postawy. Co ważne: mocna postawa będzie działała prewencyjnie przez długie lata. Siedzisz zbyt wiele godzin dziennie przed komputerem? Trenuj.
#10 Zmniejszysz ryzyko chorób serca
Co prawda najlepszą receptą na zdrowe serce jest trening aerobowy (czyli tlenowy, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze), jednak i trening siłowy (jak pokazują badania) ma dobroczynny wpływ na serce. Idealnym rozwiązaniem dla naszej pikawki jest symbioza: treningu aerobowego i siłowego, oraz odpowiednie odżywianie i rozsądny tryb życia.
#11 Dłużej zachowasz sprawność
Martwisz się, że na stare lata będziesz niedołężny? Zacznij trenować. Pewnie wiele razy widziałeś na Facebooku lub YouTube filmiki ze starszymi osobami, które są w świetnej formie i nie wyglądają na swój wiek. Możesz do nich dołączyć. To najczęściej nie są nadludzie, a jedynie dbający o siebie sportowcy – amatorzy.
#12 Ubrania będą lepiej leżeć na Tobie
Nie przemawiają zbytnio do Ciebie korzyści zdrowotne z treningu siłowego? Hm, a co powiesz na to, że będziesz świetnie wyglądać dosłownie w każdym ubraniu? Zapewne sylwetka modela wydaje Ci się niedoścignionym wzorem. Jasne, że wielu modeli żyje tylko z tego, więc mają mnóstwo czasu, by skupić się na sobie, własnej sylwetce. Nie zmienia to faktu, że większości z nas, by świetnie wyglądać, wystarczy nieco mniej tkanki tłuszczowej i nieco więcej mięśni. Trenując regularnie siłowo, musiałbyś się bardzo starać, by nie osiągnąć i jednego, i drugiego.
#13 Zaczniesz zdrowiej jeść i być zdrowszy
Nie, nikt nie będzie Cię do tego zmuszał. Twój organizm jest mądrzejszy niż myślisz. Trenuj z obciążeniem, a apetyt na zdrowe potrawy sam się pojawi. Wygłodniałe mięśnie łakną białka i węglowodanów. I wcale nie musisz mieć obsesji na punkcie odżywiania. Tak naprawdę, to drobne zmiany robią różnicę. Nie szukaj rewolucji, ale idź drogą ewolucji.
#14 Zwiększysz pewność siebie, wyleczysz kompleksy
Trenuj z obciążeniem, a poczujesz się lepiej nie tylko fizycznie, ale i Twoja samoocena się poprawi. Będzie emanowała od Ciebie pewność siebie, pozbędziesz się kompleksów. Naturalną konsekwencją tego procesu będzie większe grono przyjaciół, lepsze relacje z partnerem życiowym, lepsze relacje w pracy, czy nawet na ulicy.
#15 Nauczysz się dyscypliny i poprawisz swój charakter
Trening wymaga regularności. Bez niej nie ma efektów. Narzuć sobie dyscyplinę, a z czasem trening przejdzie w nawyk: na początku jest trudno, ale potem jest już z górki. Dołącz do grona ludzi z mocnym charakterem. Wstań sprzed telewizora. Nie leń się. Przecież sam do siebie masz często o to pretensje, zgadłem? Każdy z nas tak ma. Ważne, by wygrać z lenistwem. Kuj charakter z treningiem siłowym.
#16 Poznasz nowych ludzi
Być może będziesz trenował w domu. Jest jednak prawdopodobne, że z czasem zapragniesz udać się do pobliskiej siłowni, klubu fitness. Poznasz nowych ludzi, zaprzyjaźnisz się z kimś. Być może poznasz miłość swojego życia, kto wie.
#17 Zmniejszysz stres
Żyjemy w czasach pośpiechu i wszechogarniającego nas stresu. Nie da się go wyeliminować. Ale można go neutralizować i kontrolować. Trening zdecydowanie zmniejsza stres. Gdy trenujesz, wyłączasz się na jakiś czas. Skupiasz się wyłącznie na treningu, na pracy własnych mięśni. Zapominasz o całym świecie. Odprężasz się. Bezcenne.
#18 Zwiększysz satysfakcję seksualną
Dzieje się tak z wielu powodów, w zasadzie opisanych powyżej. Będziesz mieć lepsze ciało i lepszą samoocenę. A do tego, będziesz sprawniejszy i zdrowszy. Potrzebne do TEGO mięśnie także będziesz miał sprawniejsze od przeciętnego zjadacza chleba. No i Twoja partnerka zapewne będzie Cię bardziej pragnęła. Resztę sobie sam dośpiewaj…
#19 Zapewnisz sobie dobry sen
Jedną z najlepszych recept na dobry, zdrowy sen jest trening. Oczywiście nie tylko siłowy – każdy trening jest dobry. Uważaj jedynie, by nie trenować bardzo późno, bo możesz mieć kłopoty z zaśnięciem. Zresztą po treningu wypada coś zjeść, a zaraz po posiłku… trudniej zasnąć. Trenuj zatem najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym położeniem się do wyrka.
#20 Będziesz szczęśliwszy
Nie słuchaj tych, co mówią, że są całkiem szczęśliwi wyglądając i czując się tak, jak wyglądają, a nie trenują. Może i są szczęśliwi, nie przeczę. Ale bez wątpienia byliby szczęśliwsi, gdyby trenowali 😉 Nie wierzysz? To zacznij trenować i po kilku miesiącach napisz do mnie i powiedz, czy jesteś dzięki temu szczęśliwszy.
I co? Dalej masz jakieś opory przed ćwiczeniami siłowymi? Dalej marudzisz, że to nie dla Ciebie? Dalej szukasz powodów, dlaczego nie będziesz trenować? Daj spokój. Weź się do roboty. Możesz tylko zyskać lepszą wersję samego siebie. Powodzenia!
PS Ponieważ interesuję się treningiem siłowym (teoretycznie, ale i praktycznie), dlatego spodziewaj się na blogu kolejnych wpisów z tej tematyki.
0 komentarzy