Kategorie
Sport i rekreacja

Myślenice dobre na biegowy trening górski

Jesteś tutaj: » Strona główna » Sport i rekreacja » Myślenice dobre na biegowy trening górski
+1

Od kilku lat biegam. Dla zdrowia, kondycji, sylwetki, odskoczni psychicznej, z miłości do biegania. Biega także mój brat Piotr. Czasami udaje nam się odbyć wspólny trening lub start w zawodach. Tym razem postanowiliśmy wyjechać na trening za Kraków. Do Myślenic.

Na łonie przyrody biega się cudownie. Niestety większość treningów odbywam po asfalcie blisko domu. Czasami udaje mi się wyrwać z tej rutyny. Tym razem mieliśmy czas i postanowiliśmy z Piotrem wyskoczyć autem do Myślenic na trening biegowy po górach i lasach.

Zaplanowaliśmy trening z Endomondo i wydrukowanymi kartkami z trasą. Kartki okazały się zbędne, natomiast Endomondo – niezbędne. Powód: nie biegliśmy nigdy przedtem tą trasą. Piotr był raz na treningu w Myślenicach z kumplem, ale na sporo innej trasie. A tę trasę znaleźliśmy w Internecie. Po ściągnięciu tzw. śladu, wgrałem go do aplikacji i wyglądało to tak, jak na zrzucie poniżej.

Bieg po lesie w Myślenicach
Planowana trasa biegu Piotra i Pawła po lasach

Przyjechaliśmy na miejsce o 8.40. Był rześki poranek, jakieś 15 stopni. Niebo pochmurne, nad lasami mgła. Przebraliśmy się w stroje biegowe. Buty dopasowane do terenu: Piotr w swoich nowych Evadict Trail TR z Decathlonu, a ja w Asics’ach Gel-Fuji Runnegade. Na zdjęciu niżej pokazałem, jak wyglądają moje lacze po owym treningu.

Buty biegowe Asics Gel-Fuji Runnegade
Buty wymęczone, ale spisały się doskonale

Włączyłem Endomondo z zaplanowaną trasą 15,2 km i ruszyliśmy w teren. Najpierw spokojnie, a później… też spokojnie. To miał być wolny trening w górzystym terenie.

Plan biegowy nieco rozminął się z rzeczywistością. Winna temu okazała się wgrana trasa, albo prowadzące nas satelity, ciężko orzec. W każdym razie kilka razy musieliśmy zawracać, raz czy dwa pobiegliśmy nieco inaczej niż nas trasa prowadziła, bo… nie dało się biec zgodnie z nią. Po prostu prowadziła przez jakieś pola lub prywatne posesje.

Teren był niemal wyłącznie górzysty. Pierwsza część trasy głównie pod górę, następnie długie zbiegi. Podłoże głównie szutrowe, choć nie zabrakło błota i kamieni. Ostatnie kilka kilometrów to – niestety – asfalt. Moje buty nadają się wyłącznie w teren, dlatego starałem się biec poboczem.

Ostatecznie wyszło 18 km. Trening zdecydowanie udany. Przyznam, że zmęczył nas nieco. A dziś czuję ból w różnych częściach ciała, które podczas biegania po płaskim terenie ewidentnie obijają się. Szczególnie mięśnie „nadzadkowe” 😉

Polecam każdemu taki wypad biegowy. Warto przełamywać rutynę. Co prawda potrzeba sporo więcej czasu, by odbyć taki trening. No i nie jesteśmy zbytnio eko, skoro na trening biegowy jedziemy… samochodem 🙁 No ale coś za coś. Raz na jakiś czas można przeboleć taki układ. Na co dzień jednak ubieram buty i zaraz po wyjściu z domu zaczynam bieg. Więc taki trening górski za Krakowem to u mnie wyjątek od reguły. Ale jakże piękny wyjątek.

Poniżej kilka zdjęć z naszej małej wyprawy. Nie ma ich wiele, bo skupiliśmy się na kontemplowaniu przyrody i radości z biegania, a nie na sesji zdjęciowej. Choć może to błąd i warto na przyszłość robić więcej fotek. Kto wie, może zainwestuję w jakąś kamerkę czołową / aparat, żeby łatwo dokumentować takie wydarzenia.

Klimatycznie w Myślenicach w lesie
Klimatycznie w Myślenicach w lesie. Scena niczym z jakiegoś filmu.
Piotr Krzyworączka na szlaku
Piotr Krzyworączka na szlaku. Wygląda na zagubionego.
Paweł i Piotr w lesie na treningu
Paweł i Piotr w lesie na treningu. Gęby zmęczone, ale zadowolone.
Rzeka Raba po ulewach
Rzeka Raba po ulewach. Prawie wyłaziła na brzeg.
Paweł Krzyworączka po treningu
Paweł Krzyworączka po treningu górskim. Kocham bieganie!
+1

Autor: Paweł Krzyworączka

Jestem właścicielem bloga krzyworaczka.pl.
Lubię sport. Więcej o mnie znajdziesz tutaj: krzyworaczka.pl/o-mnie

2 odpowiedzi na “Myślenice dobre na biegowy trening górski”

Trening wspólny oceniam pozytywnie, ale …trochę za dużo chodzenia.
Niestety zmusiła nas do tego trasa, która była miejscami szlakiem turystycznym, a nie ścieżką biegową 🙂 Ideał byłby taki, żeby maksimum biegu po głównych duktach, minimum asfaltu. Ale wszystko jeszcze przed nami . Jest co doskonalić 🙂 Dopiero zaczynamy bieganie w górach.

+1

@Piotr,
Trafiło nam się biegać po ulewach, stąd też sporo błota na trasie. Nic to, lubimy przeca surwiwal 😉

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *